המרכז ההידרותרפי לייף
 מים כדרך חיים
  09-9570050
 

הידרופוביה

הידרופוביה – חרדת מים

 

hydrophobia - הידרו-פוביהברוב המקרים ההידרופוביה היא תוצר של חוויה שלילית מאוד הקשורה למים בגיל צעיר, ובפרט אירוע של כמעט טביעה (לאו דווקא בים, גם אובדן שיווי משקל באמבטיה ושהייה מתחת למים לשנייה או שתיים עשוי לייצר הידרופוביה). גם אם אחד ההורים או מבוגר אחר זרק את הילד או הפעוט למים בלי הכנה מוקדמת וזה נבהל – הדבר עשוי להוביל לחרדת מים.

 

במקרים אחרים ההידרופוביה היא תוצאה של פחד לאבד שליטה, וגם לכך ניתן למצוא מענה בלימוד שחייה המיועד למי שחושש מהידרופוביה. גם מי שמתחיל ללמוד שחייה בגיל מבוגר יחסית עשוי להפגין סימפטומים דומים, לאו דווקא בשל הפחד מהמים או מטביעה אלא בשל הבושה והמבוכה.

סיבה נפוצה נוספת היא גוננות יתר של ההורים, שמחדירה לילד כבר מגיל אפס את התחושה כי העולם מסוכן (יותר מכפי שהוא בפועל) ועל כן יוצרת אצלו שלל חרדות שונות, כשההידרופוביה היא רק אחת מהן.

יחד עם זאת חשוב לדעת שלא תמיד קל לזהות את מקורות ההידרופוביה, ולמעשה במקרים רבים מדובר בפחד בלתי מוסבר ובלתי רציונאלי.

 

המפתח להצלחה: הדרגתיות וסבלנות

 

תהליך הלימוד מהידרופוביה מבוסס על התקדמות הדרגתית, בקצב של התלמיד, ועל כן יתקיים ברוב רובם של המקרים במתכונת של שיעורים פרטיים ולא חוג שחייה קבוצתי.

לתשומת הלב האישית והצמודה, מרגע תחילת השיעור הראשון ועד לרגע שבו ניתן להכריז על הצלחה בלימוד שחייה, ישנה חשיבות עצומה – היא זו שלמעשה מאפשרת לחרדה להתפוגג אט-אט שכן התלמיד לומד לסמוך על המדריך, והודות לכך מצליח לבצע פעולות שללא האמונה ביכולותיו של המדריך ובכך שהוא תמיד יהיה לצידו לא היה מסוגל .

 

לאחר בניית האמון הכה חיוני, אפשר להתחיל בלימוד השחייה, שגם הוא כמובן מתבצע באופן איטי, הדרגתי ומחושב, בהתאם למידת ה"תעוזה" של התלמיד ולמסוגלות שלו להתקדם אל שחייה מלאה.. ראשית מבצעים הליכה במים, כשזקיפות הקומה, השהות במים רדודים והעובדה כי הרגליים על הקרקע ופלג הגוף העליון מחוץ למים מבטיחים הסתגלות לבריכה וצבירת ביטחון. בהמשך מתורגלת נשימה נכונה, שגם היא תורמת לתחושת הביטחון.

בשלב הבא של לימוד שחייה לסובלים מהידרופוביה תתבצע שכיבה על הגב וציפה נינוחה, ורק לאחר מכן, ותוך התרחקות הדרגתית מהקיר, יתחיל תרגול תנועות שחייה בדרך לשחייה של ממש.

 

לימוד שחייה לסובלים מהידרופוביה אמנם מחייב סבלנות ועשוי להימשך זמן רב, אבל חשוב לדעת שאחוזי ההצלחה גבוהים מאוד, ושעבור ילדים התהליך, בדרך כלל, קצר יותר מאשר אצל מבוגרים כך שעדיף להתמודד עם הפחד והאתגר מוקדם ככל האפשר.

אין תגובות

השאר תגובה