המרכז ההידרותרפי לייף
 מים כדרך חיים
  09-9570050
 

שחיית תינוקות והתפתחות תקינה

תינוק במים - התפתחות תקינה לתינוקותעיכוב התפתחותי אצל תינוקות הינו מקרה שכיח בזמננו. העיכוב יכול להיגרם משלל סיבות והוא לרוב נמדד באיכות התנועה של התינוק והשגת אבני הדרך ההתפתחותיות בזמן הנכון.

שחיית תינוקות כפי שאנו מכירים אותה אינה רק עוד שלב מהנה בקשר בין ההורה לתינוק אלא השחייה היא משמעותית גם במקרים של עיכוב התפתחותי. המים החמים והשימוש בהתנגדות של המים עוזרת לחיזוק השרירים ובנייה נכונה שלהם.

טונוס שרירים מוגבר או רפוי

טונוס שרירים הינו התנגדות פסיבית של השרירים למתיחה, זהו המתח הקיים בשריר  באופן פסיבי. המתח בשרירים צריך להיות מאוזן – לא גבוה ולא נמוך מדי. תינוק בעל טונוס שרירים בלתי מאוזן יהיה לו קשה להגיב ולרוב הוא יתקשה להשיג את אבני הדרך ההתפתחותיות.

 

טונוס שרירים מוגבר

 

כאשר מדברים על טונוס שרירים מוגבר (היפר טוניה) משמעו שהמתח של השרירים גבוהה, תינוק כזה יהיה נוקשה מאוד ויהיה לו קושי בגמישות של השרירים.

העבודה במים מאוד חשובה מאחר שהמים החמים עוזרים לשחרור השרירים ויצירת תנועה טובה יותר בגוף. תרגילים שונים במסגרת שחיית תינוקות יכולים לעזור מאוד בגמישות השרירים ויכולת של התינוק לנוע בצורה טובה יותר מה שמביא תינוקות אלו  את יכולת להשיג את אבני הדרך ההתפתחותיות בצורה חלקה יותר ונכונה יותר.

 

במצבים של טונוס שרירים מוגבר אנו נעבוד על תרגילים כמו:

רוטציות של הגוף - ההורה מחזיק את התינוק במותן ואנו שמים חפץ מאחורי גופו של התינוק התינוק יצטרך להסתובב תוך שהוא מבצע רוטציה בגוף וכך נוצרת תנועתיות בעמוד השדרה ובכל פלג הגוף העליות.

שחייה אל עבר חפץ - שמים חפץ בטווח הראייה של התינוק והתינוק צריך להגיע עליו על ידי תנועה של הרגליים והידיים מה שמביא את התינוק להרפות את השרירי ולעבוד עליו בצורה נכונה יותר.

 

טונוס שרירים רפוי

 

היפוטוניה הינו מצב הפוך אשר בו קיימת גמישות יתר אך החוזק של השריר לא מספיק בכדי ליצור התנגדות פסיבית. במקרים אלו אנו עובדים על התנגדות של המים. צמיגיות של המים יוצרת אפשרות לתנועה איטית אך איכותית וניתן לעבוד על וייסות ההתנגדות של המים על ידי וייסות התנועה בה. עבודה שכזו עוזרת לחיזוק השרירים בצורה נכונה וטובה יותר מאשר ביבשה. כמו כן תרגילים במסגרת השיעור יכולים להביא את התינוק לעבודה על שרירים עמוקים בעיקר בחיזוק חגרות הכתפיים ופלג גוף תחתון כך שתינוק ששוחה יוכל ביתר קלות להתהפך, לזחול, לשבת ולעמוד.

 

בטונוס שרירים מוגבר אנו נעבוד על תרגילים כמו:

שמיניות - החזקת התינוק פנים אל פנים והליכה אחורנית תוך כדי יצרת שמיניות. השמיניות עוזרים לשרירים לעבוד באופן פאסיבי על ידי התנגדות של המים.

שכיבה על נודל צף - יוצרת חיזוק של חגרות הכתפים מאחר והתינוק צריך להחזיק את עצמו על הנודל אך אם זאת אין מעמסה על הכתף מאחר וכל הגוף של התינוק נמצא במים. עבודה על נודל גם מחזקת את הרגליים כי הוא צריך לבעוט בחוזקה בכדי להתקדם.

 

טורטיקטוליס

טורטיקוליס מתבטא בהטיה של הראש לאחד הצדדים ולעבר כתף אחת. טורטיקוליס יכול להיות מצב מולד או מצב נרכש. לרוב על ידי טיפול מתאים ניתן להגיע לתוצאות טובות בעיקר עם מטפלים בו בזמן.

במצבים של טורטיקוליס אנו עובדים בעיקר על חיזוק שרירי הצוואר באופן שווה ב 2 בצדדים אך עם גירוי לצד הקצר יותר. המים חמים משחררים את שרירי הצוואר וכך ניתן לעבוד בצורה טובה יותר על שרירים אלו. כמו כן ההתנגדות של המים והורדת המשקל של תינוק יכולה להביא לתוצאות טובות יותר בחיזוק הצד הנוקשה והורדת המתח מהצד הרפוי.

 

בבעיות של טרטיקוליס אנו נעבוד על תרגילים כמו:

הטיות לצדדים - החזקת התינוק פנים אל פנים והטייה של הגוף לצדדים המביאה לחיזוק שרירי הצוואר.

שחייה אל עבר חפץ - בנוסף אנו עובדים על החזקת חפצים ב 2 הצדדים על ידי שחייה אל עבר כדור כאשר ההורה מחזיק את התינוק במותניים ובהטייה כך התינוק צריך לעבוד על השרירים האלכסוניים בכדי להגיע אל הכדור.

כמו שניתן לראות שחיית תינוקות הינה רק פעילות כיפית אלא היא בעלת יתרונות ברורים לטיפול בעיכוב התפתחותי ובעיות התפתחותיות שונות. השילוב של המים, ההנאה והקשר עם ההורה עוזרת רבות בטיפול ועוזרת בחיזוק גופני ורגישי של התינוק. למעבר לעמוד חוגי שחיית תינוקות לחצו כאן.

אין תגובות

השאר תגובה